sang-posh-energy

سنگ فرش های تولید کننده انرژی

کم پیش می‌آید که سطح خیابان‌ها با طلا پوشیده شود؛ اما می‌توان آن‌ها را با انرژی سنگ‌فرش کرد. به‌طور دقیق‌تر؛ می‌توانیم سنگ‌هایی روی سطح خیابان‌ها نصب کنیم که قادراند از قدم زدن افراد انرژی تجدیدپذیر تولید کنند.
نحوه کار آن‌ها جمع‌آوری انرژی جنبشی از هر گامی است که برداشته می‌شود و اصطلاحا “فوت‌فال” (Footfall) نامیده می‌شود. این انرژی یا در باتری ذخیره می‌شود یا این‌که از آن برای شارژ دستگاه‌ها استفاده می‌شود.
این کاشی‌ها توسط یک استارت‌آپ انگلیسی به‌نام PaveGen تولید شده و اندازه آن ۴۰۰×۶۰۰ میلی‌متر است. راه‌کاری که توسط این استارت‌آپ ارائه شده می‌تواند روشی ساده اما قابل اطمینان برای تولید انرژی به‌منظور استفاده در محیط‌های شهری باشد.
لارنس کمبال کوک»؛ مؤسس این استارت‌آپ می‌گوید: “از انرژی تولید شده برای چراغ خیابان‌ها؛ تبلیغات و شارژ تلفن استفاده می‌شود. به‌طور کلی هرچیز موجود در خیابان که نیاز به انرژی داشته باشد می‌تواند به این فناوری متصل شود.”
مکان‌هایی که از بیشترین تعداد فوت‌فال‌ها برخوردار باشند، به‌طور طبیعی بهترین مکان برای پیاده‌سازی این فناوری هستند. این مکان‌ها شامل ایستگاه‌های قطار؛ فرودگاه‌ها؛ استادیوم‌های ورزشی؛ ادارات؛ مدارس و مکان‌های عمومی می‌شود.
این شرکت تا به‌حال ۲۰۰ عدد کاشیدر یک زمین فوتبال در ریودوژانیرو؛ ۵۱ کاشی در فرودگاه هیتروی لندن و ۱۴ کاشی در بیرون از ایستگاه قطاری در Saint Omer در کشور فرانسهنصب کرده است.
کاشی‌های مولد انرژی حتی می‌توانند در متروهای نیویورک و لندن نیز نصب شوند؛ این ایده در سال ۲۰۱۲ و در جریان برگزاری رقابت‌های المپیک لندن با موفقیت اجرا شد.
اما جالب‌تر این‌که؛ کاشی‌های ساخته شده فوق تنها محدود به قابلیت تولید انرژی نیستند؛ بلکه می‌توانند در قالب برنامه‌های شهر هوشمند یک‌پارچه‌سازی شوند و حتی در کسب‌وکارها به‌منظور ردگیری دیتا مورد استفاده قرار گیرند.
منبع : آپارات

sangposh-energy