کاهش تولید دی اکسید کربن copy

استفاده از بيوديزل، راهکاري براي رفع آلودگي هوا

ميثم طباطبايي در خصوص ضرورت استفاده از بيوديزل در کشور اظهار کرد: بر اساس آمار رسمي آلودگي هوا عامل سالانه مرگ ۲۹۰۰ تا ۴ هزار نفر تنها در شهر تهران است و عامل اصلي اين آلودگي گازهاي خروجي اگزوز وسايل نقليه است.

وي افزود: در پاسخ به اين آلودگي و جهت کاهش آن هر ساله دولت روزهايي را در کشور تعطيل عمومي اعلام مي‌کند؛ اما راه‌هاي بهتري جهت کاهش آلودگي هوا وجود دارد که از آن جمله استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير نظير سوخت‌هاي زيستي مي‌تواند به عنوان يکي از اين راهکارها ارائه شود.

طباطبايي، بازيافت روغن‌هاي پسماند خوراکي و توليد بيوديزل يا گازوئيل زيستي را از ديگر راهکارهاي موثري دانست که مي‌تواند قدمي موثر در کاهش آلودگي هوا باشد.

وي ادامه داد: هر ساله در ايران صدها هزار ليتر روغن پسماند خوراکي توليد مي‌شود که يا در سيستم فاضلات شهري دفع شده و يا به صورت غير قانوني در صنايع آرايشي بهداشتي (عمدتا جهت توليد صابون)، صنايع توليد خوراک دام و يا در توليد شيريني جات مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

رئيس کميته سوخت‌هاي زيستي کارگروه بيوتکنولوژي محيط زيست، ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي خاطر نشان کرد: اين قبيل کاربردهاي غير بهداشتي مي‌تواند منجر به مخاطرات جدي نظير بيماري‌هاي پوستي و در موارد حاد سرطان شود.

وي ادامه داد: از طرف ديگر دفع روغن پسماند خوراکي در سيستم فاضلاب نيز معضلاتي نظير گرفتگي لوله‌ها و آلودگي شديد منابع آبي نظير آب‌هاي زيرزميني و رودخانه‌ها را به دنبال دارد. حجم قابل توجهي از اين روغن‌ها قابل بازيافت و تبديل شدن به سوخت بيوديزل است.

طباطبايي همچنين اظهار کرد: بيوديزل يک سوخت جايگزين است که با هر نسبتي با گازوئيل نفتي قابل اختلاط است. علاوه بر اين نياز به اعمال هيچ تغييراتي در موتورهاي ديزل و جايگاه‌هاي سوختگيري تا سطح اختلاط ۲۰ درصد وجود ندارد. به عبارت بهتر بيوديزل سوخت پايداري است که مي‌تواند جايگزين سوخت گازوئيل با منشا نفتي شود.