دبیرخانه دائمی کودک و انرژی

درباره ما
دبیرخانه دائمی کودک و انرژی در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به همت مرکز خلاقیتهای کودکان و نوجوانان (کانون خلاق ) و با حمایت سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا ) در چارچوب اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و با هدف اجرای قانون "اصلاح الگوی مصرف انرژی" و سیاست‌های کلی انرژی مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین ترویج و آگاه سازی عموم مردم به ویژه کودکان و نوجوانان نسبت به مسائل زیست محیطی و همچنین مباحث مرتبط با انرژی و سوخت، انرژی های پاک، بهره وری، بهینه سازی، مدیریت مصرف و... راه اندازی و افتتاح گردید. این مرکز با بهره گیری از کارشناسان مجرب حوزه انرژی و متخصصان توانمند امور کودک و نوجوان قصد دارد با آموزش و آگاه سازی مخاطبین خود بوسیله ابزارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای (برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری و اطلاع رسانی و سمینار و همایشهای تخصصی،برپایی نمایشگاههای تعاملی و کارگاههای خلاقه هنری آموزشی، اجرای نمایشهای موزیکال عروسکی، راه اندازی سایتهای علمی، آموزشی و سرگرمی، برپایی مسابقات علمی و هنری و طرح همیار انرژی دانش آموزی) و همچنین راه اندازی باشگاه حامیان محیط زیست و همیاران انرژی آنها را با مباحث مرتبط با محیط زیست - انرژی های تجدید پذیر - انرژی های نو ، سبز و پاک - بهره وری انرژی و همچنین مدیریت مصرف بهینه انرژی و سوخت و ... آشنا نماید.
با توجه به رشد روزافزون جمعيت جهان و گسترش استفاده از منابع موجود، جهان در تكاپوي شناسايي و به‌كارگيري منابع جديد انرژي مي‌باشد. با توجه به مشكلاتي كه انرژيهاي رايج به‌همراه دارند از جمله آلودگي محيط‌زيست، از ميان گزينه‌هاي مختلف، منابع تجديدپذير در اولويت قرار دارند. اين منابع علاوه‌بر نا‌متناهي بودن، بيش از ساير انرژي‌ها دوستدار محيط زيست مي‌باشند. محدودیت انرژی‌های فسیلی و رشد روزافزون تقاضای انرژی، افزایش استانداردهای زندگی، گرم شدن بیش از حد کره زمین و در نهایت مشکلات زیست‌محیطی موجب گردیده تا هر روز شاهد پیشرفت‌هایی در زمینه فناوری و استفاده از انرژی‌های نو باشیم. انرژی‌های نو شامل: انرژی‌هاي خورشیدي (Solar)، بادي (Wind)، هیدروژني (Hydrogen)، اتمي (Atomic)، هسته‌ای (Nuclear)، زمین‌گرمایی (Geothermal)، زيست‌توده (Biomass)، سوخت زيستي (Biofuel)، پيل سوختي (Fuel cell)، نيروگاه‌هاي برق‌- آبي كوچك (Small HydropowerPlants)، انرژي اقيانوس (Ocean) (امواج، جزر و مد و...)، استخرهاي خورشيدي (Solar Ponds) و... مي‌باشد. از این رو اهداف و چشم انداز ترسیم شده برای دبیرخانه دائمی کودک و انرژی در چارچوب اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و با هدف اجرای قانون "اصلاح الگوی مصرف انرژی" و سیاست‌های کلی انرژی مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه عبارتند از: * آشنایی کودکان و نوجوانان با مباحث مرتبط با انرژی، انواع انرژی ، انرژی های پاک و سبز و محیط زیست و توسعه پایدار* ترويج فرهنگ مصرف بهینه انرژی و بهره وری انرژی در کشور * آموزش و ترویج راهکارهای مصرف بهینه انرژی ، سوخت ، آب و برق به خانواده ها به وسیله پل ارتباطی کودکان و نوجوانان * نهادینه کردن و تجمیع کلیه فعالیتهای فرهنگی و آموزشی سازمانها و نهادهای مرتبط با موضوع فرهنگسازی حوزه انرژی و سوخت و حذف فعالیتهای موازی دستگاههای زیربط با راه اندازی «دبیرخانه دائمی کودک و انرژی kiden.ir» * معرفی سازمانها ، نهادها و ارگانهای فعال در زمینه « فرهنگ سازی حوزه انرژیهای پاک و محیط زیست و مدیریت مصرف انرژی و سوخت» در کشور * برانگيختن حس مسئوليت كودكان و نوجوانان نسبت به حفظ و نگهداری از منابع انرژی و سوخت و محیط زیست * انتقال مفاهيم صحيح مصارف انرژی و سوخت و فرهنگ سازی در زمینه صرفه جویی انرژی از طريق كودكان به دیگر اقشار جامعه * برانگيختن حس مسئوليت والدین نسبت به حفظ و پاسداشت منابع انرژی و تغییر در الگوی مصرف و همچنین استفاده از انرژی های پاک و سبز * تحقق سند چشم انداز ایران 1404 در زمینه خودکفایی و پیشرو بودن ایران عزیزمان در زمینه انرژیهای پاک، تجدید پذیر و همچنین مصرف بهینه و مطلوب انرژی و سوخت در بین کشورهای منطقه * و ...
مرکز خلاقیتهای کودکان و نوجوانان به شماره ثبت 209159 ( کانون خلاق ) به عنوان موسس و صاحب امتیاز دبیرخانه دائمی کودک و انرژی در سال 1380 با استعانت و توکل به پرودگار باریتعالی شروع به فعالیت نمود. کانون خلاق - مرکز خلاقیت کودکان و نوجوانان در سال 80 با طراحی و اجرای بزرگترین پروژه ترویجی و فرهنگی در زمینه نفت و مصرف فراورده های نفتی با عنوان: میهمانی کیمیا و بچه ها ( شهر نفتی ) به تهیه کنندگی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران گام بزرگی در جهت اهداف و چشم انداز ترسیم شده خود برداشت و طراحی و اجرای پروژه های خلاقه فرهنگی، هنری و اطلاع رسانی را در راس امور خود قرار داده و با بهره مندی از همکاران مجرب، صادق، خلاق و هنرمند خود توانسته است در طول مدت پانزده سال پروژه ها و طرحهای بیشماری را به ثمر بنشاند. راه اندازی دبیرخانه دائمی کودک و انرژی در چارچوب اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و با هدف اجرای قانون "اصلاح الگوی مصرف انرژی" و سیاست‌های کلی انرژی مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه نیز برگ زرینی از افتخارات ارزشمند مدیران کانون خلاق در سال 1395 می باشد. ایده تشکیل شورای عالی سیاست گزاری کودک و انرژی اولین بار به پیشنهاد مدیرکل محترم روابط عمومی وزارت نفت جناب آقای دکتر نعمت الهی با هدف تجمیع سازمانها و نهادهای متولی انرژی و سوخت در جهت یکپارچه سازی امور ترویجی و فرهنگ سازی حوزه کودک و انرژی ارائه گردید تا سازمانها و نهادهای متولی امور انرژی با تدبیر و خرد جمعی ضمن حذف فعالیتهای موازی در امر اطلاع رسانی و آموزش و فرهنگ سازی بتوانند در یک بستر آماده و مشخص امور ترویجی خود را به اجرا گذاشته و ضمن نظارت مستمرتر طرحها و پروژه های مصوب خود را با کیفیت مطلوب تری به مخاطبان خود عرضه نمایند.
ایده تشکیل شورای عالی سیاست گزاری کودک و انرژی اولین بار به پیشنهاد مدیرکل محترم روابط عمومی وزارت نفت جناب آقای دکتر نعمت الهی با هدف تجمیع سازمانها و نهادهای متولی انرژی و سوخت در جهت یکپارچه سازی امور ترویجی و فرهنگ سازی حوزه کودک و انرژی ارائه گردید تا سازمانها و نهادهای متولی امور انرژی با تدبیر و خرد جمعی ضمن حذف فعالیتهای موازی در امر اطلاع رسانی و آموزش و فرهنگ سازی بتوانند در یک بستر آماده و مشخص امور ترویجی خود را به اجرا گذاشته و ضمن نظارت مستمرتر طرحها و پروژه های مصوب خود را با کیفیت مطلوب تری به مخاطبان خود عرضه نمایند. اعضاء محترم شورای عالی سیاست گذاری در چارچوب اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و با هدف اجرای قانون "اصلاح الگوی مصرف انرژی" و سیاست‌های کلی انرژی مندرج در قانون برنامه پنجم توسعه و نیز با هدف تدوین سیاستها و ترسیم افق و چشم انداز فعالیتهای ترویجی دبیرخانه کودک و انرژی گام مهمی در حمایت و مشارکت پویاتر دیگر سازمانها و نهادهای حوزه انرژی در طرحهای مصوب شده بر می دارند و این مهم به آبادانی و حفظ محیط زیست منتج می گردد. دبیرخانه کودک و انرژی ضمن تقدیر از اعضاء محترم این شورا دست یاری خود را به سوی یکایک مردم شریف ایران اسلامی دراز می نماید تا با همراهی و مشارکت سازنده تک تک مردم در امر پاسداشت از منابع انرژی و حفظ محیط زیست ایرانی سبز و آبادتر را شاهد باشیم. (انشااله) اعضاء محترم شورای عالی سیاست گذاری عبارتند از: -مدیر کل محترم روابط عمومی وزارت نفت -مدیر کل محترم روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست -مدیر کل محترم روابط عمومی سازمان انرژی اتمی -ریاست محترم ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران -مدیرعامل محترم سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) -مدیرعامل محترم سازمان انرژیهای نو ایران (سانا) -مدیر کل محترم آموزش و پروش شهر تهران -مدیر عامل محترم کانون خلاق - مرکز خلاقیتهای کودکان و نوجوانان
2انرژی زیست توده
16انرژی برق آبی
2انرژی هسته ای
75سوخت های فسیلی (نفت، گاز، فرآورده های نفتی)
1انژی زمین گرمایی
4انرژی هیدروژن و پیل سوختی
3انرژی باد
1انرژی خورشید

اعضاء کادر مدیریتی دبیرخانه دائمی کودک و انرژی

مدیران و پرسنل ستادی دبیرخانه دائمی کودک و انرژی
  • ناصر یکه

    ناصر یکه

    رئیس دبیرخانه
  • مدیر مالی و ستادی
  • مدیر هنری
  • مدیر پروژه
  • مدیر تبلیغات و پشتیبانی
  • مدیر طرح و برنامه

حامیان دبیرخانه دائمی کودک و انرژی

سازمانها، نهادها و شرکتهای مشارکت کننده در پروژه های دبیرخانه کودک و انرژی
سازمانها، نهادها و شرکتهای مشارکت کننده در پروژه های دبیرخانه کودک و انرژی شرکتها، سازمانها و نهادهای متولی انرژی و محیط زیست به عنوان حامی و مشارکت کننده در پروژه های فرهنگی، هنری و ترویجی دبیرخانه دائمی کودک و انرژی سهم چشمگیری در شکل گیری پروژه ها و به ثمر نشاندن آنها دارند.